DragTurk

Sık Sorulan Sorular

Drag iki otomobil arasında düz asfalt zeminde aynı anda start alarak 402 metrelik ( çeyrek mil ) mesafeyi en çabuk bitirme yarışıdır. Yarış severlerin en önem verdikleri yarış türlerinden biri olmakla birlikte drag yarışları ülkemizdede oldukça popülerdir.

 

Drag yarışları sürücüler kadar izleyiciler içinde çok heyecan verici ve sürükleyici bir aksiyondur ancak belli kriterler çerçevesinde yapılmadığında ölümcül sonuçlar doğurabilecek bir spordur. Dünyada olduğu gibi ülkemizdede uzun süre drag yarışları denetimsiz ve kontrolsüz bir biçimde caddelerde ve sokak aralarında yapılmış ve ne yazikki bir çok insanımız bu yarışlar sırasında hayatını kaybetmiştir.

 

Drag yarışlarına olan büyük ilgi sonucu Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ( TOMSFED ) bünyesinde bir oto drag kurulu kurulmuş ve bugün artık ülkemizde drag yarışları bu kurulun kontrolü altında, güvenli pistlerde ve sağlıklı olarak yapılmaya başlanmıştır. Ancak tüm bu düzenlemelere rağmen sorumluluk duygusundan yoksun bazı insanlarımız hala gece yarıları trafiğe açık alanlarda drag yarışları düzenlemeye devam etmektedirler.

 

Drag yarışlarına katılan spor severler elbetteki bu yarışlara modifiye edilmiş özel araçları ile katılmaktadırlar, bence dragda en önemli etken nos tur, 402 metre gibi kısa bir alanda finishe erken varmak istiyorsanız mutlaka çok çok kalite bir nos sistemine sahip omanız gerekmektedir, dragın kilit noktası ilk kalkış anı ve ilk 2 vitesteki hızlanma olarak nitelenebilir, 3. vitese geçtiğinizde ise nosa yüklenebilirsiniz finishe artık 300 metre kalmıştır ve gaz pedalını sonuna kadar gömmenize hiçbir engel yoktur.

 

Eğer bu heyecanı yaşamadıysanız sizleride TOMSFED oto drag kurulu bünyesinde düzenlenen drag yarışlarına katılmaya davet ediyoruz, bu heyecanı yaşamanız için illede full modifiye bir araca sahip olmanız gerekmez, önemli olan kazanmak değil yarış heyecanını tadabilmektir.

Akhisar Mahalli Otodrag Yarışı
Tarih : 2012-07-08